A Bloomberg cikke alapján a New York-i Finger Lakes régióban található erőmű kiépítette saját adatközpontját, mellyel Bitcoint bányásznak. Az erőmű saját termeléséből előállított villamos energiából árfolyam függvényében, napi 50 000 dollár értékű virtuális valutát generál.
Bitcoin bányászat földgázzal: A New York-i székhelyű energiaszolgáltató úttörője egy új üzleti modellnek
Az erőmű tulajdonosa és üzemeltetője az Atlas Holding LLC magán-tőke alap az első cég az Amerikai Egyesült Államokban, aki a vállalati termelésében bevezette a Bitcoin bányászatot. A Greenidge Generation erőműben az utóbbi hónapokban mintegy 7 000 szervergépet állítottak üzembe, melyek napi kb. 5,5 Bitcoint képesek termelni.
A 6000 négyzetméter méretű létesítményt a New York-i Drezdenben 1937-ben építették szénüzemű erőműnek, majd később 2017-ben alakították át földgázüzeművé.

65 millió dolláros teljeskörű beruházás
A bitcoin.com cikke alapján az Atlasz és a Greenidge közötti partnerség 65 millió dolláros beruházást jelent a létesítménybe, és ez nem csupán 7 000 gép telepítését foglalja magába, melynek becsült beruházási értéke körülbelül 10 millió dollár. Az Atlas jelentős erőfeszítéseket tett a helyszín földgáz- és biomasszaüzemmé történő átalakítására, a beruházás számottevő részét képezte az erőmű átalakítási és infrastrukturális költségei.
A gépek fogyasztását közvetlenül az erőművek termelésére csatlakoztatják, így nem kerül az áramhálózatba betáplálásra és a rendszerhasználati díjak megspórolása további költséghatékonyságot eredményez. A szerverparkok üzemeltetésének és a Bitcoin bányászati tevékenységnek jelentős energiaigénye van, ezért a költségszerkezetben az áramár az egyik legfontosabb tényező.

A beruházást kevesebb, mint 4 hónap alatt megvalósították
A jelenlegi kapacitásaikon kívül a Greenidge felhasználta az ipari partnereket és a környező New York-i megyék munkavállalóit annak érdekében, hogy kevesebb, mint négy hónap alatt kiépítsék és üzembe helyezzék a szervereket bányászati tevékenységre.
Globálisan a tendencia az, hogy a legolcsóbb áramforrások felé terjeszkedve építenek ki termelő adatközpontokat a Bitcoin bányászati tevékenységet végző vállalatok, legjellemzőbben a vízerőművek közvetlen közelségében, sokszor az állami szabályozásnak és az erőművi termelésnek kitéve a függőségi viszonyaikat.

A cég pénzügyi vezetője szerint azonban az energiaköltségek kiszámíthatók és alacsonyak – lényegében csak a termelési és üzemeltetési költségeket kell ellensúlyozni, ezen felül további termelési optimalizációt lehet elérni.
Az erőmű kapacitása 106 Megawatt, melyből a szerverfarm fogyasztása meghaladja a 15 Megawattot, melyet a késöbbiekben tovább terveznek bővíteni és nemzetközi befektetők számára szerver üzemeltetési szolgáltatást (hosting szervízt) ajánlanak.
Szabályozásnak megfelelő vállalati szintű megoldások
Kevin Zhang, a Greenidge Generation Blockchain Strategies igazgatója várakozással tekint az erőművi kapacitások saját hasznosítására. „A mérőműszer mögött villamos energiát előállító erőmű saját bányászati tevékenysége energiájának lehetővé tétele érdekében a befektetők nemcsak a kriptovaluta-piacok, hanem az energiapiacok jövedelmezőségét is élvezhetik” – jegyezte meg Zhang.
„Ugyanolyan lenyűgöző az előrelátás, a szorgalom és az együttműködés egy intézményi szintű vállalkozás fejlesztése felé, amely a szabályozásnak megfelelő és sok éven át versenyképes” – tette hozzá Zhang.

Az erőművi beruházás megtérülése felgyorsul
Míg korábban az erőmű csak csúcs időszakokban tudott termelni, nyáron vagy télen, addig az adatközpontok kiszámítható base load fogyasztása biztosítani tudja a egész éves üzemet. Az erőmű kihasználtsága jelentősen nőtt és a beruházás megtérülése is felgyorsult.
A Greenidge Generation kriptovaluta bányászati művelete valószínűleg ösztönzi fogja más földgázüzemeket a bányászati tevékenység megkezdésére. Azok a vállalkozások, amelyeknek többlet energiájuk van, vagy rendelkeznek elegendő hellyel egy adatközpont üzemeltetésére, láthatják a további lehetőségeket és az egyéb erőművek által felhalmozott nyereségeket, amelyek már kiaknázzák ezt az ötletet. A földgázipari cégek esetenként értékesíthetnek felesleges energiát más típusú fogyasztók számára, de időnként a piaci folyamatok függvényében kénytelenek leszabályozni. A földgázzal üzemelő erőművek gyorsan rájönnek, hogy a helyszínen előállított fölösleges energiát profitcélra használhatják fel Bitcoinok bányászására.

A májusra ütemezett blokk jutalom felezés feltehetően globálisan érinteni fogja a Bitcoin bányászati tevékenységet végző társaságokat, viszont az erőmű tulajdonosai bizakodóak a jövővel kapcsolatban, mivel az energia termelés optimalizálásával és az áram költséghatékony előállításával hosszútávon versenyben tudnak maradni.
A közép-európai és oroszországi piacon az Enerhash aktívan dolgozik azon, hogy megvalósítsa és az erőművek számára széles körűen hozzáférhetővé tegye az adatközpontok telepítését.