Óriási mérföldkövet értünk el az Enerhash életében az idei évben: elsőként optimalizáltuk egy erőmű termelését adatközpontunk közvetlen csatlakoztatásával. Cikkünkben ezen élenjáró projekt tapasztalatairól és eredményeiről számolunk be. Enerhash adatközpont közvetlen fogyasztóként – a projekt nagyvonalakban Erőművi optimalizációs modellünk a gyakorlatban elsőként egy gázmotoros kiserőművel való együttműködés keretében valósult meg. Adatközpontunk 2021 első negyedévében került telepítésre…
Hírek
Rekord magas napenergia-termelés miatt az áram árak 0-ra estek
A MAVIR magyar áramhálózat irányítójának jelentése alapján megdőlt a tavaszi napenergia rekord október 4-én. Az ipari méretű napenergia termelők adták a magyarországi áramtermelés több mint negyedét, 26,27 százalékát a déli csúcsidőszak negyedórájában október 4-én, ezzel új termelési rekordot állítottak fel. A korábbi, április 16-i rekord 22 százalék volt. A nettó kereskedelmi elszámolási adatok alapján, az…
Erőművi optimalizáció adatközponttal befektetés nélkül: az együttműködés keretei
Rugalmas fogyasztóként stabil base load-ot generálva óriási potenciált rejtenek magukban az adatközpontok, mellyel az erőművek nemcsak egy plusz bevétel forráshoz, de a szerverek szabályozható fogyasztásával további rugalmassághoz is jutnak a termelésben. Egy bármikor elérhető, jelentős fogyasztó a kihasználatlan kapacitásokat azonnali bevételforrássá generálja, azaz javul az áramtermelő eszközök megtérülése és nyereségessége.
Hogyan működik a bitcoin bányászat?
A Bitcoin bányászatot kétfelől közelíthetjük meg: egyrészről beszélhetünk a hardverekről és a “nyersanyagokról” – mint az elektromos áram, másrészről pedig a szoftver oldaláról és komplex algoritmusokról. Míg a figyelem nagyrésze inkább az utóbbira korlátozódik a Bitcoin körül, addig mi inkább az előbbi fontosságára próbáljuk meg felhívni a figyelmet.
Alternatívák rugalmas energiatermelésre: energiatároló vs. adatcenter
Az erőművek üzemeltetésének nagy kérdése, hogy mi legyen a többlettermelés sorsa? A ma életben lévő szabályozás komoly fejtörést okoz az üzemeltetőknek, mivel többlettermelés esetén a rendszer olyan árakat szab, hogy nem nyereséges az energia előállítása.
Miért előnyös egy erőműnek saját adatközpontot kiépítenie?
Az Enerhash DATABOX termékünket azzal a vízióval fejlesztettük, hogy az erőművek a adatközpontok üzemeltetésének előnyeit kamatoztatni tudják anélkül, hogy ez extraköltséget, kockázatot és szaktudást igényelne tőlük.
Piacra érett az Enerhash magyar fejlesztésű mobil adatközpontja
Igazi mérföldkőhöz érkezett a magyar blockchain közösség: az Enerhash kész piacra dobni a magyar fejlesztésű és gyártmányú mobil adatközpontját 5 hónapos tesztüzem után. A konténer szerkezetre épített szerverparkok előnyeire – miszerint mindig az optimális áramforráshoz szállítható, illetve a kiépítés és üzemeltetés helye elválasztható – már néhány éve ráébredt az iparág és azóta intenzíven terjednek.
Egy New York-i távhőerőmű Bitcoin bányászattal egészíti ki bevételeit
A Bloomberg cikke alapján a New York-i Finger Lakes régióban található erőmű kiépítette saját adatközpontját, mellyel Bitcoint bányásznak. Az erőmű saját termeléséből előállított villamos energiából árfolyam függvényében, napi 50 000 dollár értékű virtuális valutát generál.
Izlandon meghaladta a szerverparkok energiaigénye a lakosságét
Az északi országok az olcsó zöld energiát és az alacsony éves középhőmérsékletet olyan adatközpont üzemeltetők vonzására használják fel, akiknek szükségük van nagy volumenű áramra és a központok hűtése miatt alacsony hőmérsékletre. Az Amazon, Google és a Facebook is üzemeltet adatközpontokat Svédországban, Finnországban és Dániában.
Adatközpontok segítik az olajtermelő vállalatokat
Az olajkitermelés melléktermékeként keletkező földgáz jelenleg az egyik leginkább elpazaroltabb hasznosítható szabad energiaforrás. Bizonyos területeken az olajfúró vállalatok nem találnak elérhető közelségben földgáz vezetéket vagy a földgáz felhasználására ipari egységet, erőművet, ezért gyakran robbanásveszély miatt annek egy részét elégetik.