A MAVIR magyar áramhálózat irányítójának jelentése alapján megdőlt a tavaszi napenergia rekord október 4-én. Az ipari méretű napenergia termelők adták a magyarországi áramtermelés több mint negyedét, 26,27 százalékát a déli csúcsidőszak negyedórájában október 4-én, ezzel új termelési rekordot állítottak fel. A korábbi, április 16-i rekord 22 százalék volt.
A nettó kereskedelmi elszámolási adatok alapján, az importtal együttvéve az országos bruttó rendszerterhelés 22,61 százalékát a napenergia-termelők biztosították. A több mint 1900 magyarországi naperőmű együttes teljesítménye mára meghaladja az 1200 megawattot, valamivel több mint 200 megawattal gyarapodott az áprilisi rekord óta.
A napenergia termelés csúcsa hátrányosan befolyásolta az árampiaci árakat, mivel a napelemes PV többlettermelése meghaladta a kereslet-felhasználást.
Az áprilisi naprekord napján például három egymást követő óra volt, amikor a szállított energia már negatív tartományban tartotta ar árfolyamokat. Október 4-én az árak elérték a 0 EUR/MWh-ás árszintet.
Új technológiai kihívások az áramhálózaton
A legnagyobb piaci kihívás az, hogy a PV-t a lehető legköltséghatékonyabb módon tudjuk bevonni az áramtermelésbe. Itt játszik szerepet a megtermelt villamos energia kiegyensúlyozása és tárolása. Mivel a villamos energia tárolása még mindig megoldatlan probléma, a kiegyenlítő szabályozási díjak arra kényszerítik az áramtermelőket, hogy a végletekig optimalizálják termelésüket. A fontos kihívások magukban foglalják a támogató technológiákba történő befektetések megosztott ösztönző kérdését, a rugalmasságra vonatkozó hagyományos piaci szabályokat, amelyek előnyben részesítik a nagy termelőegységeket, valamint a villamosenergia-piac és a hálózatüzemeltetés összehangolásának szükségességét.
A volatilis energiatermelés és a kiszámíthatatlan energiapiaci ár szcenáriók az erőművi termelőket új típusú technológiai megoldások bevezetésére késztetik. Az Enerhash hozzájárul az erőmű-termelés optimalizálásához, így segíti a terheléselosztást egyedi erőmű-méretarányban, és támogatja a hálózat-kiegyensúlyozást az egész hálózat méretében.
A terheléselosztásra épülő modellünk mögött az az elképzelés áll, hogy lehetővé tegyük az erőművek számára, hogy profitban részesüljenek a termelési költségek és a szabáyozási piac közötti pozitív különbségből.