Az olajkitermelés melléktermékeként keletkező földgáz jelenleg az egyik leginkább elpazaroltabb hasznosítható szabad energiaforrás. Bizonyos területeken az olajfúró vállalatok nem találnak elérhető közelségben földgáz vezetéket vagy a földgáz felhasználására ipari egységet, erőművet, ezért gyakran robbanásveszély miatt annek egy részét elégetik.
Mennyi elpazarolt gázunk van?
Világszerte mintegy 170 milliárd köbméter földgázt fáklyáznak el évente, melynek piaci értéke meghaladja a 40 milliárd dollárt. Összehasonlításképp Magyarország éves gázfelhasználása kb. 8-9 milliárd köbméter.
Az olajfúrás melléktermékeként felszínre kerülő gázok nem minden esetben megfelelő minőségűek a túl magas szén-dioxid tartalmuk vagy szennyezettségük miatt, de különböző módszerekkel, pl. kompresszorokkal vagy vízpermet-fecskendezéssel minőségükön javítani lehet. Az alacsony nyomású és gyenge minőségű gázok feldolgozhatatlan része fáklyázásra kerül, viszont a nagyobb része hasznosítható volna.
Az frissen feltárt olajmezőkön a termeléssel egyidőben elindul a társult gázok kifejtése is, amelyet kiépült infrastruktúra hiányában csak elégetni vagy szabadon a levegőbe engedni tudnak. A fenntartható kitermelés profitabilitását elemezve csak hosszú távon derül ki, hogy érdemes-e és lehetséges-e gázvezetéket létesíteni, hogy eljuttassák végfelhasználókhoz, vagy infrastruktúrát fejlesszenek és gázleválasztó készüléket telepítsenek a helyszínen. Addig a pontig azonban a felszínre törő gázokat elfáklyázzák.
Mi lehet az optimum megoldás?
Az olajtermelő telephelyeken közvetlenül felhasználhatóvá válik a földgáz gázmotorok telepítésével és az előállított villamos energia adatközpontokban történő helyi felhasználásával. A folyamatos olajkitermelés mellett, további bevételi lehetőséget biztosít a termelő vállalatok számára, mivel a földgázt lényegesen magasabb áron képesek értékesíteni közvetlenül a helyi felhasználónak, mint a végfelhasználókhoz eljuttatva a logisztikai költségekkel együtt. Figyelembe kell venni a csőrendszer és a kompresszorállomás kiépítésének költségét is, mely könnyedén lehet több 100 ezer eurós infrastruktúra fejlesztés.
Figyelembe véve a jelenlegi alacsony világpiaci földgáz árakat egy infrastrukturális beruházás jelentős kockázatokkal járhat, mert a piaci árak nemcsak alacsonyak, de azokban az esetekben, amikor a gázellátás az olajtermelés mellékterméke, fennáll annak a kockázata is, hogy az olajkút veszteségessé válik a gázvezeték kiépítése előtt. Lehetséges ugyanis, hogy az olajtermelés felvizesedik, és a további termelés így már nem nyereséges. Ezekben az esetekben a gázvezetékbe történő bármilyen beruházás egyszerűen elveszett volna.
Rendelkezésünkre áll már az a technológiai megoldás, amellyel monetizálni lehet az olaj- és gázkutak termelésekor felmerülő fáklyagázok energiatartalmát. Környezetszennyező elégetés helyett, egy gázleválasztó eszköz telepítésével az elválasztott gázokat közvetlenül a terepen energiatermelésre lehet fogni egy gázmotor telepítésével. Az így megtermelt villamosenergiát, közvetlen fogyasztással az adatcentereinkkel fel tudjuk használni, függetlenül a lokációtól és kiépített infrastruktúrától.