Enerhash.hu
  • Energiatermelőknek
  • Szervertulajdonosoknak
  • Termékek
  • Rólunk
  • Hírek
  • Kapcsolat
  • Magyar
    • Magyar
    • English
Enerhash.hu

Hírek

Hírek vállalatunkról és a blockchain világáról

#Adatközpont
#Energetika
#Kriptobányászat
#Olajtermélés

Miért előnyös egy erőműnek saját adatközpontot kiépítenie?

2020.05.04.2020.11.17.#Adatközpont#Energetika

New York-i erőmű a kriptobányászattal történő optimalizálás zászlóshajója

Óriási mérföldkőhöz érkezett a villamosenergia-termelés az optimalizálás tekintetében, amikor egy New York-i távhőerőmű elsőként felállította saját szerverközpontját, melyről már mi is beszámoltunk korábban. A 7000 szervert közvetlenül az erőművek termelésére csatlakoztatják, kikerülve az áramhálózatba való betáplálást, mellyel teljesen alá tudják rendelni a számítógépek működését az erőművi termelés igényeinek. Elméletben már elismeri az iparág, hogy az energiatermelés bányászati tevékenységgel történő kiegészítése komoly előnyökkel járhat, de gyakorlatban még csak egy olyan precedensről tudunk, ahol az erőmű teljes mértékben a saját erőforrásait invesztálta egy Bitcoin adatközpont kialakításába. Mivel az ilyen módú erőművi optimalizáció lehetősége is új a piac számára, minden belépő gyorsan a piac elejére kerülhet.

A New York állam beli távhőerőmű adatközpontja

Mindeddig olyan megoldások vezettek el, mint például az orosz állami kézben lévő Rosatom Udomlya-i atomerőművének területén kialakított park, ahol bányász cégek számára kínálnak helyet és kedvező árú áramot. Később látni fogjuk, hogy a Rosatom alapötlete csupán annyiban különbözik az Enerhash-étől, hogy a bányászokat hivatott az erőműhöz csábítani. Ezzel szemben az Enerhash missziója tartalmazza, hogy minél több erőművet győzzünk meg arról, hogy óriási potenciált aknázhatnak ki a tevékenységük adatközpont üzemeltetéssel történő bővítésével. Ezen kívül találkozhatunk még olyan nagyvállalati beruházásokkal is, amelyek inkább infrastrukturális megközelítést alkalmaznak. Azonban a New York-i távhőerőmű haladó szemléletű beruházása továbbra is első és páratlan a kategóriájában.

A Rosatom 30 MW-os adatközpontja a Kalinin atomerőmű területén

Már nem kérdés, hogy az iparág ebbe az irányba tart

Tisztában vagyunk vele, hogy az ilyen jellegű erőművi optimalizáció olyan mértékű extra jövedelmet és mozgásteret nyújt az energiatermelők számára, hogy egy bizonyos időn belül csak best practice-ként fogjuk emlegetni. Amint a legbefolyásosabb vállalatok az energiatárolók mellett az adatközpontokat is saját beruházásként fogják kezelni, alapvető versenyképességi feltétellé válik a többi szereplő számára is. Az egyetlen megválaszolatlan kérdés az marad, hogy ez milyen ütemben fog bekövetkezni.

Az adatközpontok üzemeltetésének minden előnye digitális tapasztalat nélkül

Az Enerhash DATABOX termékünket azzal a vízióval fejlesztettük, hogy az erőművek a adatközpontok üzemeltetésének előnyeit kamatoztatni tudják anélkül, hogy ez extraköltséget, kockázatot és szaktudást igényelne tőlük. A DATABOX tulajdonképpen egy standard 20 lábas tengeri konténerre épülő adatközpont, amely 156 szervernek ad helyet. Az Enerhash ezt a terméket értékesíti vagy adja bérbe erőművek számára, a lehívástól számított 30 naptári napon belül.

20′ Enerhash DATABOX

A szerverpark felállítása olyan szaktudást igényel mind szerverüzemeltetési, mind szoftver oldalon, ami rendkívül komplexszé teszi a folyamatot. Ezt a nehézséget szeretnénk levenni az erőművek válláról azáltal, hogy az egyes feladatok ellátását cégcsoporton belüli szolgáltatókkal oldjuk meg. A blockchain technológiai kompetenciát így az erőműnek nem kell kiépítenie, csupán egy leegyszerűsített szerződés keretén belül bérleti díjra jogosult a rendelkezésre állított szerverkapacitásért cserébe.

Hogyan maximalizálható az energiatermelés értéke egy adatközponttal?

Az erőművek szabályozhatósága műszaki és gazdasági szempontok által korlátozott; valamint az energiaigény jövőbeli értéke csak korábbi évek statisztikái alapján, bizonyos szórással jósolható meg – egyértelmű tehát, hogy a szolgáltatás folyamatosságának és a villamos energia minőségének fenntarthatósága érdekében szükséges a termelés pontos megtervezése és megszervezése, egy kiszámítható fogyasztó, pedig segít a pontosabb tervezésben. Az adatközpont elsősorban egy rugalmas fogyasztóként csökkentheti a profitabilitás volatilitását a szabályozástól függetlenül, mivel fogyasztása +10/-100% közötti tartományokban vezérelhető, így alkalmazkodva a karbantartások és a menetrendezés tervezéséhez. A termelés optimalizációja különösen létjogosultságot nyert a kiegyenlítő szabályozás bevezetésével. Az adatközpont rugalmassága az erőmű szempontjából ideális, mivel a fogyasztás másodpercen belül teljes mértékben és szakaszosan is leszabályozható, és a teljes fogyasztás perceken belül folyamatosan visszaáll. Így azokban az idősávokban, amikor az erőmű számára nem éri meg a rendszerbe betermelni az áramot, elhasználhatja az adatközpontja, ami egy folyamatos versenyképes árat nyújt a rendelkezésre álló villamosenergia kapacitásért cserébe.

A rendelkezésre állási díj megszűnésének lehetősége alternatívák keresésére ösztönöz

Azok az erőművek, amelyek a Mavir rendszeres tenderein való részvételére vannak berendezkedve, a black start díj várható megszűnésével az egyik legfontosabb bevételforrásuktól eshetnek el. A korábbi profitabilitási mutatók tartásához ezáltal további optimalizációra kényszerülnek egy már egyébként is szűk mozgásteret biztosító piacon. Ezen energiatermelők számára kivételes lehetőség rejlik egy saját adatközpont felállításában, amely egy kiszámítható base load termelést tud biztosítani és így stabil jövedelemforrássá is válhat. Ha az erőmű az egész év folyamán egy állandó fogyasztóként hasznosítja az adatközpontot, azzal az adatközpont teljesítményét is maximalizálhatja.

Hogyan néz ki a gyakorlatban az együttműködés?

Az adatközpont 100%-ban az erőmű vagyoneleme lesz, melyről mind fizikailag, mind kapacitásban szabadon rendelkezhet. A saját tulajdonban lévő adatközpont legfőbb előnye, hogy működése teljes mértékben alárendelhető az erőművi optimalizációnak. Úgy állítható be a fogyasztása, hogy az kizárólag a termelés nyereségességét maximalizálja, ezáltal nem kell semmilyen keretszerződéshez igazodnia. A DATABOX-ban található számítógépek kapacitását bérbe adhatja az ún. virtuális szerverkapacitás bérleti díjért cserébe professzionális társaságoknak, amelyek a blockchain technológiai tevékenységét teljes egészében lebonyolítják. Ilyen bérlő lehet az Enerhash, vagy akár már blockchain management szolgáltató. Ezt a szabad kapacitást közvetítjük olyan technológiai társaságokhoz, amelyek nem rendelkeznek saját szerverekkel és bérleti díjat fizetnek a rendelkezésre bocsátott hash rate – azaz számítási kapacitás – arányában.

Cégcsoporton belül, illetve partnereink segítségével az összes kiegészítő tevékenységet ellátjuk: figyeljük a profitabilitási mutatókat, elvégezzük a teljes szoftveres karbantartást távolról és a szerverek fizikai javítását is végrehajtjuk. Ezzel a konstrukcióval egy olyan alternatívát hoztunk létre, melynek keretében az erőmű a blockchain technológiák hasznait egy egyszerű szerződés keretén belül maximalizálja anélkül, hogy mélyebb iparági know how-val rendelkezne. Az energiatermelő vállalat tevékenységi körében a számítógép üzemeltetéshez kapcsolatos szakmakóddal szükséges bővíteni.

Energetikai megoldásaink különböző áramtermelőkre

Az Enerhash DATABOX technikailag bármely energiaforráshoz telepíthető, beleértve a megújuló energiaforrásokat is, amelyek termelése ingadozó. Az sem probléma, ha a megújuló forrás termelése akár egy napon belül többször változik, az adatközpont kiválóan tud alkalmazkodni a kiugrásokhoz is fogyasztásban. Ha a piaci környezet lehetővé teszi az áram értékesítését egy magasabb értéken, akkor az adatközpont ezt is lehetővé teszi, ezzel felgyorsítva a beruházás megtérülését. Az sem jelent problémát, ha egy távoli, kieső helyszínre kell telepíteni az adatközpontot, mivel a konténer külsejére helyezett 4G antennák folyamatos, stabil és gyors internettel látják el a szervereket, amelyet 2 szolgáltató is biztosít. A megújulók közül volatilitásban kicsit kilógó, stabilabb termeléssel rendelkező vízerőművek számára is optimális fogyasztó a DATABOX, mivel a stabil base load fogyasztása kiválóan illeszthető az erőmű termeléséhez.

Az olaj-és gázkutak számára a gáz elszállítása gyakran nem rentábilis, ezért a fáklyagázok elégetésre kerülnek. Számukra helyszíni fogyasztót nyújt az adatközpont, ha van lehetőség gázmotorok létesítésére.

Az olaj- és gázkutak termelésekor felmerülő fáklyagázok környezetszennyező elégetése helyett, egy gázleválasztó eszköz telepítésével hasznosítani lehet, az elválasztott gázokat közvetlenül a terepen energiatermelésre lehet hasznosítani gázmotor telepítésével. Az így megtermelt villamosenergiát, közvetlen a gázmotornál fel lehet használni.

A földgáz üzemű erőművek számára elsősorban fedezeti opciót biztosít egy adatközpont, ha a villamosenergia-árak alacsonyabbak, mint a földgáz beszerzési ára, az adatközpont fogyasztására lehet fedezni a pozíciókat, így hosszú távon javul az erőmű kihasználtsága.

Földgáz üzemű erőműre csatlakoztatott konténerbe kihelyezett adatközpontok Oroszországban

Az Enerhash alapötletét tulajdonképpen a távhőerőművek adták, akik kapcsoltan termelnek és gyakran rendelkeznek kihasználatlan kapacitással. A távhőszolgáltatás során kapcsolt villamosenergia előállítás majdnem egész éves üzemben rendelkezésre áll, ezért az erőmű magas termelési hatékonyság mellett tudja hasznosítani az áramot.

A kis- és közepes erőműveknek egy stabil base load fogyasztó rugalmasságot ad és elkerülhetővé teszi a szakaszos termelést, mivel folyamatos fogyasztója tud lenni az erőműnek, ami kifejezett előnyt jelent, ha egy tenderen már üzemben lévő erőművel lehet indulni.

Milyen megtérülés várható?

A beruházás költsége a szerver konfiguráció függvényében körülbelül 1000 EUR/KW. Az adatközpont megtérülése piaci környezettől függően kb. 1,5 éves időtartamon belül számítható, amennyiben a base load fogyasztás termelési képességét vesszük figyelembe.

A megtérülés függ a beszerzett eszközök teljesítményétől és az áram előállításának költségétől.

A megtérülésen felül azonban az erőmű ezalatt számos járulékos hasznot is élvez: könnyebb lesz a részvétel a Mavir tendereken, nagyobb rugalmasságot kap a szabályozáshoz és az áramtőzsdén való részvételhez és el tudja kerülni, hogy kedvezőtlenül alacsony áron értékesítse az energiát. Egy saját adatközpont lehetővé teszi, hogy az erőmű mindig a számára legkedvezőbb vásárlónak értékesítsen.


Legutóbbi bejegyzések

  • Az USA-ban terjeszkedik a magyar energetikai startup
  • Magyar techcég a svéd energetikai piacon
  • Felhő vagy szélcsend? Nem gond többé! Megszüntetjük a megújuló energiák időjárás-függőségből fakadó kockázatát

Kategóriák

#Adatközpont
#Energetika
#Kriptobányászat
#Olajtermélés

Köszönjük, hogy elolvastad, segíts egy megosztással

Enerhash.hu

Adatközpontokkal maximalizáljuk az energiatermelés értékét.

@ENERHASH.HU 2023 Adatvédelmi tájékoztató Felhasználási Nyilatkozat

Ez a weboldal cookie-kat használ a legjobb böngészési élmény biztosításához.

További információ és beállítások módosítása.

Enerhash.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.

Feltétlenül szükséges sütik

A feltétlenül szükséges sütiket mindig engedélyezni kell, hogy elmenthessük a beállításokat a sütik további kezeléséhez.

Amennyiben ez a süti nem kerül engedélyezésre, akkor nem tudjuk elmenteni a kiválasztott beállításokat, ami azt eredményezi, hogy minden egyes látogatás alkalmával ismételten el kell végezni a sütik engedélyezésének műveletét.

Funkcionális sütik

Ez a webhely a Google Analytics-et használja anonim információk gyűjtésére, mint például az oldal látogatóinak száma és a legnépszerűbb oldalak.

A cookie engedélyezése lehetővé teszi, hogy javítsuk honlapunkat.

A feltétlenül szükséges sütiket mindenkor engedélyezni kell, hogy elmenthessük a beállításokat a sütik további kezeléséhez.